Co byste odpověděli na následující otázky? Máte rádi zámky? Zříceniny? Les? Přírodu? Skalní vyhlídky? Horský potok? Aspoň jednou padlo „ano“? Tak super, následujících pár řádek bude skvělým tipem na výlet. Na to, že se jedná o cca 10 km, se sem tohle všechno vešlo. Slyšela jsem o těchto místech z vyprávění a viděla jsem několik hezkých a zajímavých fotek na sociálních sítích. Musela a potřebovala jsem to vidět osobně. Jako fakt pěkný! Sice to po cestě sem vypadá, jako byste jeli na konec světa, ale není to tak 🙂 A i kdyby, tak pak je na konci světa aspoň rozhodně hezky 🙂 A to jsem cestou viděla dalších milion výletních tipů, o kterých jsem neměla do teď ani ponětí. Nechcete to někdo objevovat se mnou?
Zaparkovala jsem na náměstí v Javorníku. Uprostřed náměstí s historickými budovami stojí dominantní historická budova radnice a na jihovýchodní straně historická budova muzea a bývalého soudu. Na opačné straně proti zámku se nachází barokní kostel Nesvětější Trojice, který v současné době prochází rekonstrukcí.
Celé náměstí vypadá jako velmi nedávno opravené. V centru jsou travnaté plochy, lavičky či fontána. Zřejmě zde v rámci oprav byly zasázeny stromy, takže za pár let budou lavičky ve stínu jejich korun.
Kostel Největější Trojice
a budova městského muzea a bývalého souduPohled od zámku – radnice, kostel Nejsvětější Trojice
Některé části a přilehlé budovy k náměstí by ovšem také zasloužily rekonstrukci. Zejména ty, které jsou pod zámkem a trochu mu tak svým nevábným vzhledem kazí dojem, pokud se na něj díváte od radnice.
Samotný zámek Jánský vrch stojí na stejnojmenném skalnatém kopci nad městem a z dálky působí velmi zajímavě a nevšedně. Přiznám se, že jsem o něm do prosince loňského roku nevěděla, že vůbec existuje. Z blízka je ovšem velmi dobře vidět, že by potřeboval alespoň novou fasádu jako sůl. V poslední době bývají památky krásně zrekonstruované, tomuto zámku by to více než prospělo. Je hodně zajímavý a nevšední, takže tímhle by se to ještě podtrhlo.
Zámek Jánský vrch na kopci nad městem Budova těsně pod zámkem
Zámecká historie sahá do druhé poloviny 13. století, kdy byl na místě dnešního zámku postaven hrad. V této i pozdějších dobách, byl hrad součástí Wroclavského biskupství. Za husitských válek a také díky biskupství byl hrad velmi poškozen. Počátkem 16. století se začal hrad upravovat a během 18. století došlo k definitivní přestavbě do současné podoby barokního zámku.
Zámek Jánský vrch Věž zámku Jánský vrch
Teď byl zámek samozřejmě zavřený, ale v běžné sezóně můžete navštívit klasickou zámeckou expozici. Na výběr je z několika tematických okruhů. Zámek si můžete obejít dokola po pěšince nebo klasicky po značené červené turistické. Tak jako tak vyjdete na Jánském vrchu. Cesta tu vede společně s naučnou stezkou „Rychlebské hory“.
Okno do Jeseníků Cesta po Jánském vrchu
Doposud celkem rovinatá červená se asi po 1,5 km uhýbá nahoru do lesa po lesní cestě. Po chvíli narazíte na kapli sv. Antonína, vedle které se nachází i studánka. Před kaplí stojí socha sv. Antonína. Sice byla kaple i studánka v protisvětle, ale k té studánce se mi to strašně hodilo, protože to vypadalo tak zajímavě osvíceně.
Kaple sv. Antonína v protisvětle Studánka osvícená slunečními paprsky
Cesta dál vede lesem po pěšince, která končí vykácenou planinou a v těchto místech se spojuje zpátky s lesní cyklostezkou. Všude kolem jsou bukové lesy, vypadá to moc pěkně. Obzvlášť teď na jaře, kdy jsou listy stromů zářivě zelené a doplňují tak stříbrné kmeny stromů. Podle mě jsem trasu vymyslela náhodně celkem dobře, a tak doporučuji odbočit po zelené na Čertovy kazatelny.
Pařez u kaple sv. Antonína Schody k dolní Čertově kazatelně
Čertovy kazatelny jsou skalní útvary z ruly se dvěma vyhlídkami (se zábradlím, jinak bych se asi neodvážila). Horní vyhlídka je na třináct metrů vysoké skále, což se shora opravdu nezdá, a vidíte krásně Račí údolí jak na dlani se zdejšími lesy. Z dolní vyhlídky toho vidíte o trochu méně, ale nevadí. Nad skalami je i přístřešek – ideální typ na místo pro svačinu 😀
Horní Čertova kazatelna Horní Čertova kazatelna
Napadlo vás, proč se tato místa takhle jmenují? Právě pro to, že vypadají podobně jako kazatelna v kostele. Skály jsou totiž přesunuty nad okolní krajinu. A díky zábradlí se tento tvar a vzhled jen podtrhl.
Výhled z horní Čertovy kazatelny do Račího údolí Skály a les v okolí horní Čertovy kazatelny
Zelená cesta od skal vede po dlouhých serpentinách s lesní cestou lemovanou dřevěným zábradlím. Je to opravdu celkem dlouhé a upřímně, nahoru by se mi to jít nechtělo. Když dojdete konečně dolů, napojíte se u Tančírny na modrou. Tančírna byla postavena v secesním stylu. Zdejší místo bývalo v minulosti (ještě před válkou) velmi oblíbeným turistickým cílem obyvatel z Javorníku i širokého okolí a pořádaly se tu taneční zábavy či se sem chodilo na nedělní odpolední čaj.
Secesní Tančírna Serpentiny pod skalami k Tančírně
Dál moje trasa vede po modré po silnici podél Račího potoka. Potok na mnoha místech tvoří různé kaskády, jsou tu všude kameny a tvoří se celkově líbezné pohledy na vodu. Taková vsuvka – všechny fotky fotím telefonem, stativ a ani zrcadlovku s sebou už pár let téměř nikdy netahám, to bych si pak výlet tolik neužila.
Račí potok Račí potok
Na rozcestí „Pod Rychleby“ zabočte příkře nahoru do lesa po červené. Dojdete až ke zdejší zřícenině hradu Rychleby nebo jinak též Reichenštejn. Celá zřícenina z druhé poloviny 13. století je trochu podvod, naivně jsem si myslela, jak se hezky dochovalo například schodiště apod., ale když si něco o původním hradu přečtete, zjistíte, že na počátku 20. století byl hrad upraven zdejšími milovníky historie. Byly doplněny některé obvodové zdi tak, aby dosahovaly dnešní výšky, dostavěli schodiště do věže apod.
Hrad Rychleby – věž Hrad Rychleby – vstupní brány
Zřejmě se těmito úpravami narušil původní vzhled hradu a dost možná i jeho půdorys. Upřímně, vadí vám to? Mě ne, místo se mi líbilo tak, jak je. O zdejším hradu se totiž nedochovaly žádné písemné zmínky, a tak nejen, že se neví, kdy mohl být postaven, kdo ho mohl vlastnit, ale ani jak se jmenoval. Jméno dostal podle zdejšího pohoří. Za mě je tedy jedno, že se nedochoval v co nejpůvodnějším stavu.
Hrad Rychleby Hrad Rychleby
Zpátky do Javorníku se odsud dostanete skrz bukový les po červené. Cesta vede po lesní pěšině a posléze široké lesní cestě chvíli do kopce, ale pak už půjdete spíš dolů.
Lesní cesta Lesní cesta
Brzy se napojíte na červenou, kterou jste došli k odbočce na Čertovy kazatelny. Já jsem si chtěla cestu trochu obměnit, tak jsem už zpátky nešla lesem po červené, ale po cyklostezce, která je přímější. A to je konec 🙂 Ráda se sem kdykoliv vrátím!